VPN

Virtual Private Network (Virtuální Soukromá Sít‘) je systém sítě‘, kdy spojíte dvě a více privátní sítě‘ skrz veřejnou sít‘ bez toho, aby někdo byl schopen číst data po cestě. Všechny konce potom můžou komunikovat skrz sít‘ jako, kdyby byli všichni na privátní síti. Díky šifrování a ověřování skrz certifikáty se takové připojení bere jako bezpečné.

Typickým příkladem použití VPN ve firemním prostředí je, když firma má více poboček tedy nemůžu mít jednu privátní sít‘, ale mají na každé pobočce privátní sít‘, která vystupuje na internet skrz VPN server, který směruje pakety a ověřuje přístup s ostatními VPN servery v síti. Uživatel v jedné síti odešle data do druhé části sítě na jiné pobočce. VPN server na vstupu na internet kontaktuje příjímací VPN server a skrz „VPN tunel“ předá zašifrované pakety druhému serveru.

Proč by normální uživatel měl používat VPN?

Krom firemního použití k zabezpečení sítí a toku dat se VPN dá využít i k osobnímu zabezpečení. Jelikož VPN zašifruje vaše data, je to ideální k připojování na veřejných místech. Jako například nezabezpečená neznámá veřejná Wi-Fi, kterou může kdokoliv pozorovat a její správce přes přístupový bod shromažďovat vaše data. Vaše komunikace mezi sítí na internetu a vámi bude skrze VPN tunel a zašifrovaných paketech, takže útočník nemá šanci přečíst si vaše data.

 

Dalším z výhod připojení přes VPN je obcházení Region Lock/Geolocking, což je omezení jisté cenzury závisející na vaší poloze. Některé státy můžou omezovat přístup na určité weby nebo jisté služby můžou být omezené jen na určitý region (například americký netflix nebo internetové rádia). Díky VPN a připojení skrz privátní sít‘ na internetu je vaše poloha skryta.

Pamatujte si, že i VPN je dohledatelná, proto za ní nejste zcela anonymní.

 

Druhy VPN protokolů

Při výběru VPN máme na výběr z několika metod, jak provozovat VPN sít‘ a od toho se vyvíjí její bezpečnost a možnosti.

SSL – Secure Sockets Layer – Tento typ zabezpečení se provozuje ve webovém prohlížeči a není tedy potřeba žádný dedikovaný klient. Toto zabezpečení využívají třeba banky pro přihlášení zákazníků.

PPTP – Point to Point Tunnel Protocol – Nejjednodušší a nejmíň bezpečný typ protokolu. Má rozsáhlou podporu i mobilních platforem.

Open VPN – Je open sourcové řešení založené na SSL. Je Bezpečný, ale ne všechny platformy ho nativně podporují. Je potřeba klient.

 

VPN Klienti

Dokonce i Windows má vlastní VPN. Není to nic složitého a pokryje to potřeby většiny lidí. VPN klientů je velké množství. Zadarmo i placené. Většinou je ideální si vyhledat na internetu hodnocení a alternativy při výběru VPN klienta.

Cisco VPN – Je VPN klient od společnosti Cisco. Pro koncové uživatele je zadarmo. Podporuje všechny operační systémy.

LogMeIn Hamachi  - Populární VPN klient společnosti Hamachi. Je to asi nejjednodušší VPN klient. Doslova stačí nainstalovat a přidat na svůj VPN server. Populární u hráčů.