HackDays 5.0

Jak se již stalo tradicí, tak naše škola pořádá na konci prázdnin (20. 8. - 24. - 8.) kemp kybernetické bezpečnosti pro zájemce o studium a nastupující studenty. Akce se zůžastnilo 18 žáků ze základních škol. Řada z nich jsou pravidelní účastníci našich akcí a asi polovina jsou momentálně studenti 1. ročníku oboru Kybernetcká bezpečnost.

V tomto ročníku jsme velkou část programu svěřili do rukou našich studentů z 2.K a podle zpětné vazby se naše důvěra vyplatila. Jak je již zvykem, tak jsme první den HackDays věnovali teorii a přednáškám, aby účastníci akce nabyli nové vědomosti, které mohou v průběhu programu využít při praktických cvičeních a na konec ve finální soutěži, kterou jsme uspořádali ve formě CTF (capture the flag). Jedná se o druh soutěže ve kterém jsou soutěžící rozděleni do týmů a je jim předložena řada úkolů, za jejichž splnění dostane jejich tým daný počet bodů. K zadáním úkolů a odevzdávání odpovědí jsme použili open source systém Facebook CTF.

Součástí programu byl i (již tradiční) turnaj v robotích válkách. V turnaji se žáci rozdělili do týmů, sestrojili si pomocí stavebnice “Lego Mindstorms” svého bojového robota a následně se v bitvách snažili vytlačit protivníka v arény.

Žáci by po skončení akce měli být schopní pracovat s počítačem skrze terminál (textový shell), rozumět základním síťovým protokolům, chápat podstatu šifrování a mnoho dalšího. V podstatě se jedná o takový odrazový můstek pro člověka, který chce rozumět digitáním technologiím, kybernetické bezpečnosti, ale neví kde začít. Navíc pro případné nastupující studenty na obor Kybernetická bezpečnost přináší akce vědomostní výhodu do začátku studia. Naopak zájemci o studium KB, které ještě čeká příjmací řízení mají šanci získat certifikát, který jim zaručí malý bodový zisk u příjmacíh zkoušek.

Díky zkušenosti z předešlých akcí se celý průběh programu obešel bez jakýchkoliv problémů. Touto formou bych rád poděkoval studentům, kteří nám s celou akcí pomohli a budeme rádi, když naše spolupráce bude dále pokračovat i v budoucnosti.