Jak získat svoji MAC adresu

Co je vlastně MAC Adresa?

MAC adresa je unikátní identifikátor každého zařízení. Mac adresa je potřeba ke správné komunikaci zařízení se sítí, jelikož funguje jako jeho lokátor. MAC adresa vypadá například takto: 00-11-43-1F-E0-C5. V tomhle článku si povíme, jak ji najít v zařízení s operačním systémem Windows a telefonu se systémem Android. VVaši MAC adresu budete potřebovat zjistit, třeba pokud chcete svou Wi-Fi sít zabezpečit filtrováním MAC adres.

Windows 

Nejjednodušší cesta, jak zjistit svoji MAC adresu na platformě Windows, je přes příkazový řádek. K příkazovému řádku se dostaneme nejjednodušeji pomocí zmáčknutí klávesové zkratky „Win“ a klávesy „R“, a do dialogového okna zadáme příkaz pro spuštění příkazového řádku. Klávesu „Win“ najedete většinou ve spodní části vaší klávesnice vedle tlačítka „Alt“, má na sobě ikonu Windows.

Tato zkratka nám vyvolá dialog „Spustit“. Do řádku „Otevřít“ napíšeme zkratku pro příkazový řádek - „cmd“ a potvrdíme stiskem klávesy „OK“.

Otevře se nám obvykle černobílé okno příkazového řádku, do kterého napíšeme příkaz „getmac /v“ a stiskneme klávesu „Enter“.

 
   

Po potvrzení příkazu nám příkazový řádek zobrazí několik informací, jako „název připojení“ nebo „sítový adaptér“. Nás ale zajímá položka „Physical Address“, neboli fyzická adresa zařízení, pod kterou je údaj, který hledáme. Občas příkazový řádek může být nepřehledný, proto je nejlepší se orientovat podle formátu údajů.

ANDROID

I mobilní zařízení se systémem android mají MAC adresu. Bohužel rozhraní různých verzí androidu od různých výrobců se může lišit. Návod je tedy ilustrativní.

V prvním kroku přejdeme do nastavení telefonu.

V nastavení telefonu najdeme položku „O telefonu“ a otevřeme ji. Většinou se nachází dole a má ikonu „i“ jako informace.

 
   

V okně informací o telefonu znovu najdeme položku „Informace o hardware“ a otevřeme ji.

 
   

Na této stránce se zobrazí informace o fyzickém vybavení mobilu. Najedeme položku „Wi-Fi MAC adresa“ a pod ní najdeme MAC adresu zařízení.