Netiketa

I internet má svá pravidla – Netiketa. Netiketa se datuje už do poměrně raných začátků internetu, ale i dnes má svůj význam.

 

V základu by se Netiketa dala shrnout do dvou základních myšlenek:

  1. Na druhé straně sedí také člověk
  2. Dle toho se chovej a ber ohled

Jeden z taháků internetu je určitě jistá anonymita v online prostoru stránek a chatů. Tahle anonymita skloubená s nelidskostí kyber prostoru dává lidem často pocit, že ani nekomunikují s jinými lidmi. Stejně jako oni na své straně píší i ostatní lidé své příspěvky a čtou ostatní.

Pokud tedy s někým komunikujete v rámci kyberprostoru, vždycky je dobré říct jen to, co byste dotyčnému řekli do očí. Ostatní anonymové vás také budou soudit podle toho, co napíšete – ať už na základě obsahu, tak i podle gramatiky a formy, jakou to prezentujete.

V podstatě Netiketa nám celkově neříká nic nového, co bychom neznali z reálného života a z interakcí s ostatními lidmi. Buďte slušní, vyjadřujte se pochopitelně pro ostatní, respektujte situace ostatních a práva ostatních, pomáhejte a vyhýbejte se agresivitě, nezneužívejte svou moc.

Netiketa má i techničtější část zabývající se třeba rozesíláním spamů, hoaxů a jiné nevyžádané pošty. Nikomu neposílejte nic, co by vám vadilo ve vaší emailové schránce. Než něco pošlete, zamyslete se, jestli to danou osobu opravdu zajímá, ušetříte čas sobě i jí.

Hodně z nás dnes také používají mobilní připojení, které je značně omezené. Proto je slušností při zaslání velkého souboru nebo odkazu, který vede na datově náročnou stránku, upozornit příjemce, že obsahuje objemná data.

 

Pokud bychom to shrnuli v jednoduchosti – Netiketa je jen takové připomenutí, že i za počítačem jsme stále lidé a měli bychom se podle toho chovat.